A pajzsmirigyről általánosságban
A pajzsmirigy két lebenyből áll, és a nyak elülső-alsó részén, a légcső két oldalán helyezkedik el. A pajzsmirigy a szervezet belsőelválasztású-mirigyekből álló rendszerének, az endokrin-rendszernek a része, mivel a termelt váladékai, a hormonok a vérbe választódnak ki.
A pajzsmirigy fő feladata a tiroxin (T4) és a trijód-tironin (T3) nevű hormonok termelése, amelyek előállításához jódot használ fel. Ezek a hormonok már a magzati életben is nélkülözhetetlenek a szervezet működéséhez, hiszen a normális testi és szellemi fejlődésében játszanak fontos szerepet. Felnőttkorban pedig az egészséges alapanyagcsere fenntartásában vesznek részt.
Hatásukra fokozza a szervezet az alapanyagcserét, fokozza a légzést és a szívműködést, valamint fokozza a zsírok, szénhidrátok és fehérjék lebontását a szervezeten belül. A pajzsmirigy ezen kívül egy tireokalcitonin elnevezésű hormont is termel, amelynek hatására csökken a vér kalciumszintje.
Ezt a hormontermelést az agyalapi mirigy szabályozza a TSH nevű hormon (pajzsmirigy stimuláló hormon) útján, amelynek termelését az előbb ismertetett pajzsmirigy hormonok vérben mérhető szintje szabályozza (feedback mechanizmus). Ha a vérben keringő T4 és T3 hormonok szintje csökken, több TSH termelődik az agyalapi mirigyben, ami fokozott hormontermelésre serkenti a pajzsmirigyet. Fordított esetben pedig a növekvő T4- és T3-szint hatására csökkenti az agyalapi mirigy a TSH-termelést.
A pajzsmirigy alulműködése
A pajzsmirigy alulműködése (hypothyreosis, ejtsd: hipotireózis) – vagyis ha a pajzsmirigy nem termel a szervezet megfelelő működéséhez elegendő hormont – szerteágazó tüneteket okoz, tekintettel arra, hogy ezek a hormonok szinte valamennyi szervre, szervrendszerre hatnak.
Főbb tünetek:
- állandó fáradtság érzés
- aluszékonyság
- depresszió
- megmagyarázhatatlan súlygyarapodás
- rekedt hang
- lassult beszéd
- duzzanat a szem körül
- duzzadt arc
- a haj, valamint a szemödlök ritkulása, amely akár kopaszodást is okoz
- a haj, valamint a körmök töredezettsége
- száraz bőr
- hideg végtagok
- duzzadt bokák
- ízületi fádalmak
- csökkenő libidó
- nők esetében rendszertelen menstruáció
- magas koleszterinszint
- székrekedés
A pontos diagnózis felállításához a vér TSH, valamint T3 és T4 szintjének meghatározása szükséges. Hipotireózis esetén a vérvizsgálat eredménye csökkent T4 és/vagy a T3 szintet, valamint emelkedett TSH szintet mutat. Ebből következik, hogy önmagában csak a TSH szintjének meghatározása nem elegendő ennek a diagnózisnak a felállításához.
A tudomány mai állása szerint ez a betegség nem gyógyítható, azonban a hormonok folyamatos pótlásával tünetmentes lehet a beteg.
A pajzsmirigy túlműködése
A pajzsmirigy fokozott hormontermelését pajzsmirigytúltengésnek (hyperthyreosis, ejtsd: hipertireózis) nevezzük. A hipertireózis egyes formáiban a szervezet olyan, más, „serkentő” anyagokat termel, amelyek a TSH-tól függetlenül kényszerítik fokozott hormontermelésre a pajzsmirigyet. Más esetben a pajzsmirigy egyes sejtjei vonják ki magukat a TSH szabályozása alól, és így attól teljesen függetlenül, nagy mennyiségben termelik a hormonokat.
A hipertireózis tünetei közül több tünet más betegségekben is megjelenik, mégis a klasszikus tünetegyüttes gyakran már „ránézésre” is egyértelművé teszi a diagnózist. E tünetek közt említést érdemel a jó étvágy mellett bekövetkező fogyás, idegesség, feszültség, szapora szívverés, és a rossz melegtűrő képesség is.
A pontos diagnózis felállításához ebben az esetben is a szervezet TSH, valamint T3 és T4 szintjének meghatározása szükséges.
A pajzsmirigytúltengés kezelésére több lehetőség is adott, és nagyon sok esetben sikeresen gyógyítható is a probléma. Ugyanakkor kezelés nélkül a fokozott hormontermelés következtében a szervezet túlerőlteti magát, amely különösképpen a szívre és a keringésre jelent nagy veszélyt. A hipertireózist az orvostudomány mai állása szerint háromféle módon lehet kezelni, illetve gyógyítani: gyógyszerek segítségével, a pajzsmirigy műtéti úton történő eltávolításával, illetve a pajzsmirigy részleges elpusztításával, amelyet szájon át adott radioaktív jód segítségével érnek el.
A pajzsmirigy működéséről tehát legegyszerűbben és leggyorsabban laboratóriumi vérvizsgálat útján nyerhetünk pontos információkat. A TSH szint meghatározásához háziorvos is adhat beutalót, havonta 1 alkalommal. A további, laboratóriumi pajzsmirigy vizsgálatok elvégzésére csak finanszírozott szakrendelés szakorvosa adhat érvényes orvosi beutaló, valamint lehetőség van ezen vizsgálatokat beutaló nélkül, magánvérvétel keretében, térítéses formában is elvégeztetni. A vérvizsgálathoz szükséges vérminta levételére akár saját otthonában is sor kerülhet, amelyben készséggel állunk rendelkezésére.